Forum BIAŁY OWCZAREK  Strona Główna BIAŁY OWCZAREK
Forum Białego Owczarka Szwajcarskiego. Zapraszamy!
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Głuchota

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BIAŁY OWCZAREK Strona Główna -> Zdrowie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Barak




Dołączył: 31 Lip 2011
Posty: 94
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 0:34, 01 Sie 2011    Temat postu: Głuchota

"Problem polega na tym, iż biały kolor naszych psów, jednak wiąże się z możliwością wystąpienia takich wad jak ślepota czy głuchota, że ograniczenie puli genetycznej może doprowadzić do problemów z aparatem ruchu, układem krążenia"

Cytuję tutaj Sandrę z Alpen Angel (jest to jeden z moich pierwszych postów, więc wybaczcie, że w taki sposób). Czy ktoś mógłby mi powiedzieć więcej na temat ślepoty i głuchoty u białych? Niedługo będę właścicielką BOSa i chciałabym się dowiedzieć jak najwięcej, a takiego wątku jeszcze nie ma.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jovi
Hodowla BIAŁA PASJA (FCI)



Dołączył: 19 Lis 2006
Posty: 2176
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: kuj-pomorskie

PostWysłany: Pon 8:54, 01 Sie 2011    Temat postu:

Wydaje mi się, że w tym temacie najwięcej informacji powinien dostarczyć Ci hodowca od którego nabywasz psiaczka , podobnie jak i we wszelkich innych trapiących się pytaniach dotyczących rasy .

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez jovi dnia Pon 8:58, 01 Sie 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lilu_
Hodowla BIAŁA FURIA



Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 1392
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wto 18:29, 01 Lis 2011    Temat postu:

badanie sluchu - test BAER:
Wroclaw, Klinika "Niedzielscy".

Cytat:
Test BAER
Badanie słuchu znane jako BAER lub BAEP polega na wykrywaniu aktywności elektrycznej w ślimaku i części mózgu odpowiedzialnej za przekazywanie bodźców dźwiękowych w taki sam sposób jak antena odbiera sygnały radio lub tv, albo EKG wykrywa aktywność elektryczną w sercu. Wykres zapisu reakcji składa się z serii maksimów ponumerowanych cyframi rzymskimi: maksimum I wytworzone jest przez ślimak, kolejne maksima powstają w mózgu. Zapis reakcji ucha niesłyszącego jest linią prostą. Z powodu bardzo niskiej amplitudy wykresu reakcji konieczne jest uśrednienie reakcji na wiele bodźców, tak by odróżnić je od innych przejawów aktywności elektrycznej w skórze głowy (EEG, aktywność mięśni, itp.)
Reakcje na bodźce zbierane są przez komputer z wykorzystaniem bardzo małych elektrod umieszczanych pod skórą głowy: po jednej przed każdym uchem, jedna na czubku głowy, jedna między oczami i za oczami. Zdarza się bardzo rzadko, by pies okazywał odznaki bólu podczas umieszczania elektrod – co najwyżej pies sprzeciwia się ograniczeniu mu ruchów lub drażnią go kabelki zwisające przed oczami. Bodziec wytworzony przez komputer kierowany jest do ucha poprzez słuchawkę. Każde ucho sprawdza się oddzielnie, a test zajmuje zazwyczaj 10-15 minut. Zastosowanie środków przeciwbólowych lub uspokajających nie jest konieczne, pod warunkiem że pies nie staje się nienaturalnie pobudzony, czego zazwyczaj da się uniknąć poprzez cierpliwe i łagodne traktowanie psa. Wydruk rezultatów testu pokazujący aktualny wykres aktywności przedstawiany jest na zakończenie badania. […]

Co to jest stymulacja kości?
Głuchota częściowa (? peripheral deafness) może być zakwalifikowana jako głuchota o podłożu nerwowym, gdzie utrata słuchu spowodowana jest przez uszkodzenie ślimaka lub nerwów ślimaka, i jako przewodzeniowa (conductive deafness), gdzie ślimak jest prawidłowy, ale dźwięk nie dochodzi do niej z powodu problemów z uchem środkowym lub zewnętrznym. Możliwym powodem głuchoty przewodzeniowej jest nadmiar woskowiny, co jest powszechnym problemem wielu ras psów, szczególnie tych o długich uszach albo wypełnienie ucha środkowego wydzieliną ropną spowodowaną infekcją ucha środkowego. W tym ostatnim przypadku organizm po ustąpieniu infekcji może potrzebować tygodni lub nawet miesięcy do usunięcia tej wydzieliny. Infekcja ucha wewnętrznego może prowadzić jednocześnie do głuchoty nerwowej i przewodzeniowej. Mało prawdopodobne jest, by powyższe przypadki wystąpiły u szczeniąt. Rzadko, wrodzone złączenie kostek ślimaka powodować może zmniejszoną zdolność transmisji dźwięku, ale przypadki takie nie są udokomentowane u psów i kotów. Zwierzęta urodzone bez błony bebenkowej mogą słyszeć, ale na zaniżonym poziomie.
Sprawdzanie słuchu u zwierząt prowadzi się przeważnie z użyciem testu BAER (BAEP) ABR. Bodziec dźwiękowy to przenoszony przez powietrze trzask, który przechodzi przez kanał słuchowy do błony bębenkowej, powodując jej drgania. Drgania te przenoszone są przez trzy kości ucha środkowego (kowadełko, strzemiączko, młoteczek) do pokrytego błoną wejścia do ślimaka … wibracje przenoszone do owalnego wejścia do ślimaka powodują drgania płynów w uchu wewnętrznym, co powoduje, że organ Corti wytwarza impulsy elektryczne w nerwie słuchowym. System pokazuje wykrytą reakcję na bodziec. Reakcje na wiele bodźców są uśredniane. Jednak, kiedy zwierzę ma głuchotę przewodzeniową wynikiem tego testu jest linia płaska oznaczająca głuchotę.
Kiedy istnieje powód, by podejrzewać głuchotę przewodzeniową, powtarza się test BAER przy użyciu urządzenia wytwarzającego drgania tzw. stymulatora kości zamiast przenoszonych przez powietrze trzasków wytwarzanych przez umieszczone w uchu słuchawki. Urządzenie elektrodiagnostyczne wysyła do stymulatora kości taki sam bodziec jak do słuchawek, wytwarzając krótkie drganie (które wciąż może być odbierane jako dźwięk). Stymulator kości jest umocowany przy kości czaszki w miejscu zwanym “ wyrostek sutkowaty” (chociaż żuchwa i kość jarzmowa także mogą być użyte) i wytwarza się bodźce. Bodziec przenoszony jest przez kość czaszki do ślimaka (który umieszczony jest w wyrostku sutkowatym), omijając ucho zewnętrzne i środkowe. Jeżeli ślimak działa, wykryta reakcja będzie podobna do reakcji normalnie słyszącego zwierzęcia na bodziec przenoszony przez powietrze. Odstępy maksimów przy stymulacji kości będą krótsze z powodu krótkiszego czasu jaki potrzebny jest na przeniesienie dźwięku przez kość, w porównaniu z czasem potrzebnym do przebycia dźwięku ze słuchawki przez ucho zewnętrzne i środkowe.

Test ten jest trudniejszy do przeprowadzenia ponieważ wymaga ustanowienia i utrzymania dobrego kontaktu mechanicznego pomiędzy urządzeniem a kością, zwłaszcza u bardzo umięśnionych psów. Niektóre psy źle reagują na konieczny duży nacisk na głowę, więc wcześniej powinno zostać przeprowadzone sprawdzenie obu uszu metodą z bodźcem przenoszonym przez powietrze. Interpretacja wyników reakcji na bodźce ze stymulowania kości są mniej obiektywne niż te po teście z bodźcami przenoszonymi przez powietrze, ponieważ trudniej jest uzyskać odpowiednie zapisy.
Wiele ośrodków korzystających z testu BAER nie oferuje sprawdzenia przy pomocy symulacji kości z powodu ceny urządzenia i braku doświadczenia w jego użyciu. Urządzenie kosztuje 300-500 dolarów.

Literatura:
• GM Strain, KD Green, AC Twedt, BL Tedford. Brain stem auditory evoked potentials from bone stimulation in dogs. American Journal of Veterinary Research 54:1817-1821, 1993.
• GM Strain, BL Tedford, MA Littlefield-Chabaud, LT Treviño. 1998. Air- and bone-conducted brainstem auditory evoked potentials and flash visual evoked potentials in cats. American Journal of Veterinary Research 59(2): 135-137.


zrodlo: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez lilu_ dnia Wto 18:32, 01 Lis 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BIAŁY OWCZAREK Strona Główna -> Zdrowie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin